Pozew z orzekaniem o winie czy bez?

Decyzja o podjęciu kroków zmierzających do wytoczenie procesu rozwodowego zawsze wiąże się z masą negatywnych emocji. Niezadowoleni ze swojego dotychczasowego życia małżonkowie, decydują się na rozłąkę. W państwie prawa, rozwód możliwy jest wyłącznie na drodze sądowej, a rozwieść można się na dwa sposoby, które różnią się między sobą zasadniczo i niosą ze sobą różne skutki dla partnerów.

Orzekanie o winie lub brak orzecznictwa

Skierowanie do sądu pozwu o rozwód bez orzekania o winie jednego lub obu małżonków, jest zwykle prowadzony o wiele szybciej i bez niepotrzebnego wyciągania tak zwanych „brudów” z życia prywatnego. Zazwyczaj oboje z małżonków, decydując się na porozumienie w postaci zgodnego rozwodu, przystępuje do procesu w sposób zdecydowany i bez prób osądzania drugiej osoby. Sąd zostaje o tym poinformowany wcześniej i zgodnie z prośbą małżonków decyduje się prowadzenie rozwodu bez orzekania o winie jakiejkolwiek ze stron.

Istnieje również możliwość, że sąd zgodnie z przyjętym prawem może sam orzec o braku winy po zapoznaniu się z dowodami sprawy rozwodowej. Rozwód bez orzekania winy trwa o wiele szybciej, przez co jest o wiele bardziej ekonomiczny i nie wnosi niepotrzebnie negatywnych relacji oraz emocji.

Drugą, dość nieprzyjemną formą procesu rozwodowego, jest pozew z orzeczeniem winy jednego lub obu współmałżonków. Zwykle tego typu proces dotyczy chęci uzyskania najkorzystniejszej wartości materialnej lub wziąć pod wątpliwość ojcostwo lub macierzyństwo drugiego z partnerów. Z racji orzecznictwa o winie, proces sądowy przebiega długo i może rozciągnąć się w bardzo długim czasie oraz przynosi bardzo wiele negatywnych emocji oraz zaognionych relacji między obiema stronami konfliktu.

Osoby przystępujące do takiego procesu zwykle chcą oczernić swojego dotychczasowego partnera i za wszelką cenę wygrać, aby uzyskać dla siebie jak najlepszą wartość majątkową lub zdobyć opiekę na dziećmi.

Profesjonalista zawsze potrzebny

W jakikolwiek sposób współmałżonkowie zdecydują się rozwieść, bez względu na okoliczności oraz sytuację, nie można zapomnieć o tym, że podczas procesu, który napiętnowany jest tak naprawdę konfliktem obu partnerów, wymagana jest pomoc specjalisty, który będzie potrafił pomóc nam podczas tego trudnego okresu w sprawach prawnych.

Zatrudnienie Adwokata lub Radcy Prawnego wiąże się z wydatkami oraz formalnościami prawnymi, których nie możemy uniknąć. Dodatkowo każda sprawa rozwodowa wiąże się z dużą dawką negatywnych emocji oraz niepotrzebnych nerwów.

Skontaktuj się z Nami!

Zapewniamy wyjątkową dyskrecję oraz profesjonalne podejście do każdej, prowadzonej przez nas sprawy. Jest nam miło gdy nasi klienci odnajdują spokój i zadowolenie, którego potrzebują w trudnym okresie, jakim niezaprzeczalnie jest rozwód.

Chcecie Państwo uzyskać jak najlepsze warunki podczas sprawy rozwodowej? A może po prostu pragniecie rozwieść się jak najszybciej? Jakąkolwiek drogę wybierzecie, My się zajmiemy całą sprawę i zagwarantujemy zakończenie procesu z oczekiwanym skutkiem.

Zapraszamy już dzisiaj do zapoznania się z naszą bogatą ofertą. Gwarantujemy pełną satysfakcję i pełną i rzetelną obsługę każdej prowadzonej sprawy.

Kancelaria prawna – prawnik rozwodowy, mecenas Michał Słomka